OUT with the old rail transport department – IN with a new railway department… oops Centre

In a breath-taking move that has left defenders of the Silesian University of Technology’s existing Department of Rail Transport wrong-footed, the University’s Vice Chancellor, Professor Andrzej Karbownik, has announced that the University and PKP SA will be setting up a new Centre for Railway Research and Teaching. The Centre will have the status of a department of the University. According to PKP SA Chairman, Jakub Karnowski, the Centre will become a ‘strategic partner’ of PKP SA.

Czytaj więcej: OUT with the old rail transport department – IN with a new railway department… oops Centre

Powstanie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego

Politechnika Śląska oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. wspólnie utworzą nową jednostkę – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w Sosnowcu w miniony piątek. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj więcej: Powstanie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego

Politechnika Śląska utworzy ośrodek naukowy poświęcony kolei

Politechnika Śląska i PKP SA planują utworzenie Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu. Placówka ma ruszyć w drugiej połowie 2016 r. Jej siedzibą ma być zrujnowana dziś perła kolejowej architektury – dworzec na dawnej granicy Rosji i Austrii w Sosnowcu-Maczkach.

Czytaj więcej: Politechnika Śląska utworzy ośrodek naukowy poświęcony kolei

Dworzec w Maczkach do remontu

Na taką wiadomość czekali mieszkańcy Sosnowca! Politechnika Śląska i PKP S.A. utworzą Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego. Siedzibą jednostki naukowej będzie budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach!

Czytaj więcej: Dworzec w Maczkach do remontu

Na dworcu w Maczkach będzie działać Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej

Dworzec kolejowy w Sosnowcu-Maczkach to jeden z najstarszych świadków historii kolei na ziemiach polskich i historii Zagłębia Dąbrowskiego. Od wielu lat jest nieczynny i popada w coraz większą ruinę. W piątek w Sosnowcu PKP SA i Politechnika Śląska podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w Maczkach Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego. Ma ono zacząć funkcjonować 1 października 2016 roku.

 

Czytaj więcej: Na dworcu w Maczkach będzie działać Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej

Edukacja-lokalizacja

Politechnika Śląska utworzy ośrodek naukowy poświęcony kolei

Politechnika Śląska i PKP SA planują utworzenie Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu. Placówka ma ruszyć w drugiej połowie 2016 r. Jej siedzibą ma być zrujnowana dziś perła kolejowej architektury – dworzec na dawnej granicy Rosji i Austrii w Sosnowcu-Maczkach.

Czytaj więcej: Politechnika Śląska utworzy ośrodek naukowy poświęcony kolei

Centrum Naukowo - Dydaktyczne Transportu Kolejowego w Sosnowcu

Już za 2 lata pierwsi studenci Centrum Naukowo - Dydaktycznego Transportu Kolejowego rozpoczną swoją edukację w zmodernizowanym, zabytkowym budynku dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach. Budynek zostanie wyremontowany przez Polskie Koleje Państwowe, a następnie udostępniony Politechnice Śląskiej. – W Polsce brakuje kierunków studiów wyższych przygotowujących do pracy w kolejnictwie. W konsekwencji mamy do czynienia z zanikaniem zawodów w jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki – tłumaczy decyzję dotyczącą utworzenia Centrum Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP S.A.

Czytaj więcej: Centrum Naukowo - Dydaktyczne Transportu Kolejowego w Sosnowcu

W Polsce zabraknie specjalistów od kolei

 

To działanie przeciwko interesowi Polski – uważają przedsiębiorcy, studenci i absolwenci studiów w Katedrze Transportu Szynowego, która 10 lipca br. uchwałą rady Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej została zlikwidowana. Decyzji sprzeciwiają się także trzej byli ministrowie transportu.

Czytaj więcej: W Polsce zabraknie specjalistów od kolei

Uczelnia likwiduje cenioną Katedrę Transportu Szynowego

Władze Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej podjęły decyzję o likwidacji jednej z najbardziej cenionych w Polsce jednostek specjalizujących się w transporcie szynowym. Musi ją jeszcze zatwierdzić rektor, co jest wydaje się formalnością.

 

Czytaj więcej: Uczelnia likwiduje cenioną Katedrę Transportu Szynowego

Politechnika Śląska: Znika Katedra Transportu Szynowego. Lotnicy zamiast kolejarzy?

Znika Katedra Transportu Szynowego, studenci się niepokoją o atrakcyjną specjalność. Władze wydziału uspokajają - to tylko reorganizacja.

Katedra Transportu Szynowego, działająca w ramach Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach ma być, uchwałą rady wydziału, zlikwidowana. Powołana za to zostanie Katedra Lotnictwa. Likwidacja niepokoi studentów, którzy już wybrali, albo chcą wybrać specjalność budowa i eksploatacja pojazdów szynowych.

Czytaj więcej: Politechnika Śląska: Znika Katedra Transportu Szynowego. Lotnicy zamiast kolejarzy?

Politechnika zamyka Katedrę. Ministrowie piszą do Rektora

Rada Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej podjęła uchwałę o likwidacji Katedry Transportu Kolejowego. Decyzja zapadła przytłaczającą większością głosów. 27 osób było za likwidacją Katedry, przeciw była tylko jedna, kilka wstrzymało się od głosu. Zgodnie z uchwałą od nowego roku akademickiego Katedra Transportu Szynowego ma być zastąpiona Katedrą Technologii Lotniczych.

Czytaj więcej: Politechnika zamyka Katedrę. Ministrowie piszą do Rektora

Apel trzech byłych ministrów do rektora PŚ

 

 

 

Są kolejne reakcje po decyzji władz Politechniki Śląskiej o likwidacji Katedry Transportu Szynowego. Cezary Grabarczyk, Bogusław Liberadzki i Jerzy Polaczek zaapelowali do rektora uczelni o utrzymanie tej jednostki naukowo-dydaktycznej.

Czytaj więcej: Apel trzech byłych ministrów do rektora PŚ

Na Politechnice chcą zlikwidować "szynówkę". Studenci się nie zgadzają

Zamiast Katedry Transportu Szynowego miałaby zostać powołana Katedra Technologii Lotniczych.

Czytaj więcej: Na Politechnice chcą zlikwidować "szynówkę". Studenci się nie zgadzają

Last surviving Polish university department of rail transport liquidated

On July 10, the Dean and Council of the Faculty of Transport of the Silesian University of Technology in Katowice voted to close down the University’s Department of Rail Transport – the last such such department in Poland.

Under its head, Professor Marek Sitarz, the Department has become a world-class facility with its teaching skills much in demand.  In order to ensure the highest standards, entry to the Department is by means of a competition with an 80% grade being compulsory for entry.

Czytaj więcej: Last surviving Polish university department of rail transport liquidated

Studenci bez katedry

Czerwone światło dla Katedry Transportu Szynowego na Politechnice Śląskiej. Decyzję o likwidacji podjęła rada Wydziału Transportu.

Zamknięcie Katedry Transportu Szynowego

Studenci Politechniki Śląskiej nie mogą być pewni swojej przyszłości.

Władze uczelni podjęły uchwałę o tym, że jedyna w Polsce Katedra Transportu Szynowego w Katowicach ma zostać zamknięta. Powodem decyzji jest rzekoma zła kondycja finansowa katedry. Niektórzy pracownicy katedry wskazują, że to nie prawda. Mimo że dziekan przekonuje, iż o ewentualnym terrorze nie ma mowy, studenci obawiają się konsekwencji postawienia przed komisją dyscyplinarną za narażenie dobrego imienia Politechniki, a tak naprawdę informowali oni media o problemie w placówce i ewentualnym głosowaniu rady. Ostateczna decyzja o zamknięciu leży jednak w rękach rektora i zostanie podjęta przed zakończeniem wakacji.

Kliknij, aby przejść do oryginalnego artykułu.

 

 

 

Politechnika Śląska zlikwidowała katedrę transportu szynowego

O tej sprawie już pisaliśmy, dziś zapadła ostateczna decyzja. Jedyna w kraju katedra transportu szynowego przestaje istnieć. W jej miejsce powstanie katedra technologii lotniczych. Taką decyzję podjęła rada wydziału transportu Politechniki Śląskiej. Władze uczelni przekonują, że na zmianach nie stracą ani studenci, ani kadra naukowa. Innego zdania jest szef likwidowanej jednostki.  Sprawę komentują dla nas prof. Marek Sitarz, szef katedry transportu szynowego Politechniki Śląskiej oraz prof. Bogusław Łazarz, dziekan wydziału transportu Politechniki Śląskiej.

 

Politechnika Śląska nie odwraca się od kolei

Rada Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej podjęła dziś uchwałę o likwidacji Katedry Transportu Kolejowego. Jednak specjalność kolejowa na uczelni pozostanie, nie zmieni się dotychczasowy tok nauczania ani zakres wykładanych przedmiotów. – Zmiany organizacyjne nie oznaczają zmian dydaktycznych - zaznacza prof. Bogusław Łazarz, dziekan Wydziału Transportu.

Czytaj więcej: Politechnika Śląska nie odwraca się od kolei

Jest uchwała: Koniec katedry kolejowej na Politechnice Śląskiej

 

 

 

Jak udało się ustalić „Rynkowi Kolejowemu’, rada wydziału transportu Politechniki Śląskiej podjęła dziś uchwałę o likwidacji Katedry Transportu Szynowego.  To ostatnia, poza gdańską i krakowską, jednostka tego typu w Polsce.

Czytaj więcej: Jest uchwała: Koniec katedry kolejowej na Politechnice Śląskiej

Katedra transportu szynowego zniknie z Politechniki Śląskiej?

 

 

 

Wczoraj TV Silesia podała, że na Politechnice Śląskiej podjęto decyzję o likwidacji katedry transportu szynowego. Dziś ma ją zatwierdzić Rada Wydziału. Jedyna tego typu jednostka w Polsce ma być zastąpiona katedrą technologii lotniczych. Na to nie zgadzają się studenci, którzy obawiają się o swoje wykształcenie.

Czytaj więcej: Katedra transportu szynowego zniknie z Politechniki Śląskiej?

Koniec Katedry Transportu Szynowego?

Koniec Katedry Transportu Szynowego już prawie przesądzony.

Może na tym ucierpieć blisko 50 studentów. Chodzi o zamknięcie jedynej tego typu jednostki w kraju. Władze uczelni tłumaczą, że decyzja jest spowodowana stratami finansowymi jakie przynosi jednostka. Jak mówi dziekan Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej prof. Bogusław Łazarz, w miejscu katedry ma powstać nowa – Katedra Technologii Lotniczych.
Prof. Sitarz wskazuje, że sytuacja finansowa nie jest na tyle dramatyczna, by podejmować decyzję o jej zamknięciu. Ostateczną decyzję w sprawie podejmie rektor Politechniki Sląskiej. Ma ona zapaść do końca sierpnia.

Autor: Szymon Kępka, Radio Katowice

Kliknij tutaj, aby przejść do oryginalnego artykułu.

Politechnika Śląska zlikwiduje kierunek kolejowy?

 

Gorąco na Politechnice Śląskiej zrobiło się po decyzji o likwidacji Katedry Transportu Szynowego. Jednostka ma być zastąpiona Katedrą Technologii Lotniczych. Studenci Politechniki Śląskiej nie mogą się z tym pogodzić - donosi Telewizja Silesia.

Czytaj więcej: Politechnika Śląska zlikwiduje kierunek kolejowy?

Jedyna w Polsce katedra transportu szynowego przestanie istnieć?

Zła sytuacja finansowa katedry transportu szynowego Politechniki Śląskiej albo konflikt między jej szefem a dziekanem doprowadzą prawdopodobnie do jej likwidacji - informuje TV Silesia. Jest to jedyna tego typu jednostka w naszym kraju.

Katedra ma zostać zastąpiona katedrą technologii lotniczych, na co nie zgadzają się studenci uczelni, w obawie o swoje wykształcenie. Jako argument podają, że likwidacja tej katedry będzie miała gigantyczny wpływ na rozwój transportu szynowego w kraju.

Czytaj więcej: Jedyna w Polsce katedra transportu szynowego przestanie istnieć?

To koniec katedry transportu szynowego. Studenci Politechniki Śląskiej nie mogą się z tym pogodzić

Straty generowane przez katedrę, czy personalny konflikt pomiędzy jej szefem a dziekanem. Gorąco na Politechnice Śląskiej zrobiło się po decyzji o likwidacji katedry transportu szynowego. Jedyna tego typu jednostka w Polsce ma być zastąpiona katedrą technologii lotniczych. Na to nie zgadzają się studenci, którzy obawiają się o swoje wykształcenie. Likwidacja katedry może także wpłynąć na rozwój transportu szynowego w kraju.

Czytaj więcej: To koniec katedry transportu szynowego. Studenci Politechniki Śląskiej nie mogą się z tym pogodzić